Ana Sayfa Gündem 25 Aralık 2023

2 El Araç Tavsiyeleri

Yeni bir otomobil seçmek hiçbir vakit basit bir iş değildir. Araştırılması ve takip edilmesi gereken onlarca husus…

Yeni bir otomobil seçmek hiçbir vakit basit bir iş değildir. Araştırılması ve takip edilmesi gereken onlarca husus bulunmaktadır ve her seferinde sanki bazı bilgilerden eksik kalınıyormuş gibi düşünülür. Öte yandan onlarca karşılaştırmayla geride bıraktığımız bu sürecin eşi benzeri olmayan bir tecrübe olduğunu da söylemek gerek.

Hangi arabayı almalıyım?

Bir otomobil sahibi olurken takip edilmesi gereken çok mühim kriterler var. Öncelik ile hangi otomobilin size hitap ettiğini bulmanız gerekiyor. Aracı iş amacıyla mi yoksa aileniz amacıyla mi alıyorsunuz, ya da yalnızca hafta sonları mı kullanacaksınız? Bu soruya “İş amacıyla” cevabını veriyorsanız, vasıtayla alakalı kesinlikle bilmeniz gerekli olanlar şunlar: Motor kuvveti dayanıklı ve dayanıklı bir otomobil mi? Az yakmasının yanı sıra uzun seyahatleriniz süresince size eşlik edecek bir otomobil bakıyorsanız şayet, size araba tavsiye etmek amacıyla ufak bir inceleme yaptık.

Öncelik ile otomobilinizi şayet kent trafiğinde sık kullanacaksanız motor kuvveti 1.2, 1.4 ya da 1.6 olan otomobilleri tercih etmeniz bütçeniz yönünden yararlı olacaktır.

En çok tercih edilenler
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), geride bıraktığımız senelın Türkiye otomotiv sektöründe en çok tercih edilen vasıtaları sıralamıştı. Bu sıralamada Renault, Fiat ve Volkswagen Türkiye’de en çok alınan markalar olarak öne çıkmıştı. Bu sıralamadan yola çıkarak araba önerileri gerçekleştirmek gerek görülürse şunları sıralayabiliriz:

 

Renault Megane: 1.2, 1.6, 1.5 motor kuvvetine sahip alternatifleri olan Megane’ın ikinci el fiyatları 57.750 TL ile 99.00 TL arasında değişiyor. Hem manuel hem de otomatik şanzıman alternatifleri olan bu otomobillere benzinli ya da dizel sahip olabilirsiniz.
Renault Kangoo: Geçen sene 10.651 adet satan Kangoo, ticari vasıtada öne çıkan otomobillerden. 100 kilometrede aşağı yukarı 5.1 litre yakıt tüketen Kangoo’nun fiyat aralığı ÖTV üstünlüğü nedeniyle 50.000 TL civarında
Fiat Egea: 1.3, 1.6 alternatifleri olan ve 100 km’de 3.7 ile 5.7 litre arasında yakıt kullanımı olan Egea, manuel ve otomatik alternatifleriyle 53 bin TL’dan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.
Ford Fiesta: 1.4, 1.5 motor alternatifleri olan ve 100 km’de 3.3 ile 7.2 litre yakıt harcayan Ford Fiesta’yı kompakt ölçüleri ile daha düşük fiyatlara temin etmek mümkün.

Kararsızlara araba tavsiyeleri

Fiyat karşılaştırması yapmanıza karşın hâlâ “Hangi araba bana göre?” diyorsanız şayet, bu sorunuza verebileceğimiz pek çok cevap var. Öncelik ile, yoğun kent trafiğinde otomobilinizi kullanacaksanız, ufak vasıtalar sizin amacıyla daha doğru bir alternatif olacaktır. Kolay park edilmesi yönünden da bu sınıftaki otomobiller son dönemlerde daha çok tercih edilir oldu. Geniş ve sedan otomobiller park husussu ile alakalı ve sıkışık trafikte sizi zorlayabileceği amacıyla ufak segmentli vasıtaları incelemenizde yarar var.

Diğer bir husus ise, geniş hacimli bagajlara sahip otomobiller. Eğer ailenizle eş güdümlü seyahat etmek amacıyla bir otomobil bakıyorsanız geniş hacimli bagajlar son derece mühim. Öte yandan otomobil alırken sonrasını da düşünmek gerek. Otomobilinizi satmak halinde kaldığınızda çok çabuk elden çıkarabileceğiniz otomobiller seçmeniz sizi ileride rahat ettirecektir. Her vakit satış pazarı olan bir araba sahibi olmak bütçeniz yönünden da rahatlatıcı bir etmen. Unutmamanız gereken en mühim ayrıntı ise çok ileri yaştaki otomobillerin satış pazarının çok düşük olduğu. Bu otomobiller genelde vintage meraklıları doğrultusundan talep görse de Türkiye’de bu alana ilgi duyanlar bir elin parmakları kadar…

Tüm bu saydıklarımıza karşın hâlâ “Hangi araba alınmalı?” sorusuna cevap bulamıyorsanız şayet www.otosepetim.com adresine tıklamanızda yarar var. Hem otomobil markalarını hem de modelleri karşılaştırabileceğiniz site sayesinde, yukarda saydığımız bütün etmenleri hesaba katarak kendinize ideal ikinci el otomobilinizi basitlıkla seçebilirsiniz.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp