Ana Sayfa Gündem 24 Aralık 2023

E-Ticaret nasıl yapılır? Dropshipping nedir? Anlatımı

Dropshipping olarak da tanınan stoksuz e-ticaret, süregelen olarak sarfedilen satış modellerinden biridir. Genellikle ufak ve orta ölçekli…

Dropshipping olarak da tanınan stoksuz e-ticaret, süregelen olarak sarfedilen satış modellerinden biridir. Genellikle ufak ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ), e-ticaret çalışmaları amacıyla az maliyet ile ürün satmak üzere stoksuz e-ticaret modelini tercih etmektedir. E-ticaret amacıyla uygun bir teknik olan Dropshipping, girişimcilerin e-ticareti deneyimlemek amacıyla kullandığı teknikler arasında yer almaktadır. Birçok girişimci adayı ise stoksuz e-ticaret nedir, nasıl yapılır gibi hususları merak eder. BTM olarak bu yazımızda husus ile ilgili merak edilenleri sizler ile paylaşacağız. Keyifli okumalar dileriz!

Stoksuz E-Ticaret nedir?
Stoksuz e-ticaret, adından da anlaşıldığı gibi stok tutmadan e-ticaret modelidir. E-ticaret ekosisteminde tanınmış bir teknikdir. Tedarikçi ile tüketici arasında bir köprü vazifiyeti gören bu modelin İngilizce adı “dropshipping” olarak bilinir. Bu ticaret modelinde stok tutulmamaktadır. Kısacası satıcı, fiziki olarak ürüne sahip değildir ve satışı oluşturulan ürün, direk tedarikçi firma doğrultusundan müşteriye gönderilmektedir.

Stoksuz E-Ticaret nasıl Yapılır?
Stoksuz e-ticaret çoğu alanda e-ticaret işletmelerine üstünlük sağlamaktadır. Hem de satıcı, envanter, stok, depolama, nakliye ve lojistik gibi komplike süreçlerle uğraşmak mecburiyetinde değildir. Bu süreçleri satıcı adına tedarikçi firma üstlenir. Stoksuz e-ticaret gerçekleştirmek amacıyla izlemeniz gereken adımlar alttaki gibidir:

E-ticaret sitesinde ya da sosyal medya sayfalarında satışa sunacağınız bir ürün seçin.
Seçtiğiniz ürünü satan ve stoksuz e-ticaret yapan tedarikçi bulun.
Bu ürünü e-ticaret sitenizde ya da çevrimiçi pazaryerinde satışa çıkarın ya da e-ticaret sitenizi tedarikçinin sitesine birleşik edin.
Bunun yanı sıra ürünü sattığınızda, tedarikçiye lüzumlu ödemeyi yapmanız gerekir.
Tedarikçinin fiyatı ile sizin satış fiyatınız arasındaki fark ise kazancınızdır.
Ödeme ardından tedarikçiden, ürünü müşteriye göndermesini istemeniz yeterli olacaktır.
Dropshipping nedir?
Dropshipping, “Stoksuz E-Ticaret” modelinin İngilizce adıdır. Stok gerekmeden ürün satışı yapmaya imkân tanıyan bir tür ticaret modelidir. Genellikle e-ticarette yeni başlayan girişimcilerin tercih ettiği satış tekniklerinden birisidir. Stoksuz e-ticaret aynı vakitte stoksuz satış ya da fabrikadan müşteriye oluşturulan satış olarak da ifade edilir.

Stoksuz E-Ticaret Siteleri
Stoksuz e-ticaret yapan çoğu internet site bulunmaktadır. Bunlar alttaki gibidir:

AliExpress
Spocket
Trendyol
N11
Hepsiburada
Amazon
GndAtlanta
BTM olarak bu yazımızda, “Stoksuz E-Ticaret nasıl Yapılır? Dropshipping nedir?” husussunu detaylarıyla ele aldık. Daha çok bilgi amacıyla internet sitemizi ziyaret edebilir ya da bizimle etkileşim kanallarımız üzerinden etkileşime geçebilirsiniz.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp