Ana Sayfa Gündem 24 Aralık 2023

E-ticaret Nedir? Nasıl Yapılır? Sorusu

E-Ticaret İş Modelleri Nelerdir? E-ticaret iştirakçilerin çeşidine göre üç değişik modelde sınıflandırılır. Bu iş modellerinden ilki, İngilizce…

E-Ticaret İş Modelleri Nelerdir?
E-ticaret iştirakçilerin çeşidine göre üç değişik modelde sınıflandırılır. Bu iş modellerinden ilki, İngilizce Business to Business kelimelerin kısaltması olan B2B iş modelidir. Türkçeye işletmeler arası olarak da çevrilen bu modelde işletmeden işletmeye satış söz husussudur. Üretici tüketiciye ürünü satar, ama tüketici ürünü kendi amacıyla değil bir işletme amacıyla alır. İşletmelere büro malzemeleri satan kırtasiyeler bu iş modeline bir örnektir. B2B şirketler motivasyon kaynağı olarak toplu satışlarda birim başına indirimli fiyat uygularlar.

E-ticaret iş modellerinden ikincisi B2C iş modelidir. İngilizce Business to Consumer kelimelerinin kısaltması olan B2C modeli Türkçe işletmeden tüketiciye manası taşır. B2C, işletmelerin az miktarda ürün alan tüketicilere satış yaptığı en süregelen iş modelidir. B2C iş modelinin en tanınan örneği, tüketicilerin giyim ve elektronik ürün satın aldıkları çevrimiçi alış veriş siteleridir. Burada mühim olan tüketiciye ürün ile ilgili ideal görselleri, açıklamaları ve fiyatları sunmaktır. Ürünlere oluşturulan yorumlar ve ödeme seçeneklerinin çokluğu tüketici portföyünü genişletir.

E-ticaret iş modellerinden üçüncüsü, İngilizce Consumer to Consumer kelimelerinin kısaltması olan ve Türkçede tüketiciden tüketiciye manasına gelen C2C iş modelidir. C2C, daha evvelce bir şey satın alan tüketicilerin bu ürünü diğer bir tüketiciye yine satmaya çalıştıkları oran olarak yeni bir iş modelidir. İkinci el ürün satışı oluşturulan çevrimiçi alış veriş siteleri bu iş modeline örnektir. Tüketici bu e-ticaret sitelerinde profil açar ve mamüllerini ekler. E-ticaret sitesi de genelde bunun amacıyla tüketiciden belli bir komisyon alır.

E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?
E-ticaret piyasanın son birkaç senede bu derece bir büyüme göstermesinin bir namacıyla var. Günümüzde internet günlük hayatın vazgeçilmez bir koşulu durumuna geldi. Bununla eş güdümlü insanlar internet üzerinden nasıl para kazanabileceklerini düşünmeye başladılar. İnternetin gücünü keşfeden çoğu kişi ve şirket e-ticaretin sonsuz avantajlarından yararlanmayı öğrenmeye başladı.

E-ticaret sitesi kurmanın en büyük üstünlüğü küresel bir market kalitesi taşımasıdır. Fiziksel bir mağaza her vakit hizmet edebileceği bir coğrafi alanla sınırlı olacaktır. Bir çevrimiçi mağaza ya da bu hususta rastgele bir e-ticaret türü piyasa olarak bütün dünyaya sahiptir. Yerel müşteri profilinden, rastgele ek bir ücret ödemeden küresel bir piyasaya açılmak çevrimiçi prosedür yapmanın en büyük avantajlarından biridir. 2018 seneında, küresel bazda perakende satışların %11,9’u e-ticaret siteleri aracılığı ile gerçekleşti ve bu her sene giderek artacak.

Online bir işletme sahibi olmanın bir diğer üstünlüğü 7/24 açık olmasıdır. Tüketiciler e-ticaret sitesi aracılığı ile hafta içi ya da hafta sonu, gündüz ya da gece demeden istedikleri gibi alış veriş yapabilirler. 24 saat kullanılabilirlik özelliği, e-ticaret sitesi sahibinin satışlarında sansasyonel bir artış sağlar. Bir müşteri amacıyla ise rahat ve kullanımı basit bir seçenektir.

E-ticaret şirketleri mühim ölçüde düşük işletme maliyetlerinden yararlanır. Satış personeli işe alabilmek ya da fiziksel bir vitrin meydana getirmek gibi sıkıntıları yoktur. E-ticaret maliyetlerini tamamen depolama ve mamüller belirler. Hem de fabrikadan halka satış yapanlar daha düşük ön yatırım gereksinimlerinin keyfini çıkarırlar. E-ticaret sistemleri işletme maliyetlerinden tasarruf sağlayabildiklerinden müşterilerine daha iyi fırsatlar ve indirimler sunabilirler.

E-ticaret şirketleri, sipariş, teslimat ve ödeme prosedürlerini hızlandırmak amacıyla elektronik araçları kullanarak envanter idaresini otomatikleştirebilir. Envanter idaresi ile milyarlarca işletme ve envanter maliyeti kazanır. Yeni sektör trendleri ve müşteri alışkanlıklarının ortada bulunduğu bu tür bir piyasada, amaçlı piyasalama stratejileri ile e-ticaret şirketleri müşteri bulmakta hiç zorlanmaz.

Az sayıda tüketicinin sevdiği ve gereksinim duyduğu mamüllerin satışı manasındaki niş piyasalama, e-ticaret amacıyla çok ideal bir stratejidir. Bir niş ürünü tanınmış duruma getirmek zor olabilir. Öte yandan, bir e-ticaret şirketi istiyorsanız diğer bir yatırım yapmadan, son derece kârlı bir niş işi kurabilirsiniz. İşinizin orijinalliğiyle orantılı olarak büyük bir müşteri kitlesi oluşturabilir ve dünyanın rastgele bir yerindeki müşterilere satış yapabilirsiniz.

Eğer e-ticaret ile uğraşıyorsanız sabah 9 akşam 5 arasında büroinizde oturmak mecburiyetinde değilsiniz. Günün her vaktinda ve her yerde işiniz ile ilgilenebilirsiniz. Bir dizüstü bilgisayar ve iyi bir internet bağlantısı, işinizi dünyanın her yerinden yönetmek amacıyla yeterlidir.

E-Ticaret Nasıl Yapılır?
Bir çevrimiçi alış veriş sitesi kurmak büyük ihtimalle bir günden daha az vakit alacak olsa da karlı bir e-ticaret işini araştırmak, inşa etmek, başlatmak ve büyütmek birkaç ismim uygulayarak ve doğru kararlar alarak geçilmesi gereken bir süreçtir. Bir e-ticaret işi kurmanın ilk aşaması hangi mamülleri satacağınıza karar vermektir. Kârlı e-ticaret fikirleri bulmak zor bir iş olabilir, bu yüzden ciddi düşünüp doğru kararlar almanız gerekir. Gelecekte bir kar elde etmenize ve işi ölçeklendirmenize imkân sağlayacak mamülleri seçmeniz mühimdir. Ne satmak istediğinize karar verdikten sonra mamülleri nasıl ve nerede stoklayacağınıza karar vermeniz gerekir. Ürün ve envanter tedarikinde sarfedilen dört ana yöntem; yapım, imalat, toptan alış ya da fabrikadan halka satıştır.

Ürün fikriniz, e-ticaret piyasanın hangi doğrultusunda yer alacağınızı belirleyecektir. Fakat ilgi edilmesi gereken en mühim şeyler rekabet alanınız, fiyatlandırma stratejiniz ve benzersiz fiyat öneriniz olacaktır. Bu noktada büyüme stratejinizi şekillendirecek ve mümkün tehditleri ya da engelleri belirlemenize yardımcı olacak bir iş planı taslağı hazırlamak da iyi bir fikirdir. Şimdi, ileriki vaat eden bir ürün fikriniz ve e-ticaret piyasasına net bir genel bakışınız bulunduğuna göre, markanızın adı, marka kuralları ve logonuz gibi mağazanızın esas unsurlarını düşünmeye başlamanın vakti geldi. Markanızı en baştan doğru bir şekilde tespit etmek büyümeyi hızlandırmaya ve potansiyel müşterilerin kalbini fethetmeye yardımcı olabilir. Mağazayı oluşturmaya odaklanmadan evvelce, SEO’nun esaslerini incelemek amacıyla biraz vakit harcamanız gerekir. Böylece işletmeniz iyi bir başlangıç ​​yapar.

E-ticaret mağazası kurmaya sıfırdan başlayabilirsiniz. Bunun amacıyla internet sitesi kurma işine yarayan domain ve hosting hizmeti satın almanız gerekir. Bu daha çok vakit alabilir ve daha yüksek maliyetli olabilir. Özel bir çevrimiçi mağaza inşa etmek bütün kararları verebilmenizi sağlar ancak çevrimiçi e-ticaret platformlarını kullanarak daha süratli ve basit bir yol da tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz e-ticaret platformunun sahip olunan tema ve araçlarını kullanarak satış yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer siz de e-ticaret ile para kazanmak istiyorsanız Enstitü doğrultusundan yasenean çevrimiçi eğitimler alabilirsiniz. E-ticaret eğitimi ile e-ticaret düzeneğinin tanımından ürün kargolamaya kadarki bütün süreci detaylarıyla öğrenebilirsiniz. Dijital piyasalama kursu ile de içerik piyasalama, çevrimiçi satış, çevrimiçi hizmet, sosyal medya araçları gibi çoğu husus ile ilgili bilgi edinip kariyerinize yön verebilirsiniz. Canlı dersler ve eğitim notları sayesinde tamamlayacağınız eğitimler sonucunda bir sertifikaya da sahip olacaksınız.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp