Ana Sayfa Gündem 24 Aralık 2023

SEO ile Hızlı Sonuçlar Nasıl Elde Edilebilir?

Şu anda, Covid-19 sebebiyle çoğu işletme zorlu vakitlarla karşı karşıya ve bu sebeple SEO bütçelerini daha süratli…

Şu anda, Covid-19 sebebiyle çoğu işletme zorlu vakitlarla karşı karşıya ve bu sebeple SEO bütçelerini daha süratli kazançlar yayınlayan alanlara kaydırmayı tercih ediyorlar. Fakat SEO ile anlık neticeler da oluşturabilirsiniz. Sonuç olarak sektörünüzde daha büyük oyuncularla karşı karşıya kalsanız bile ufak bir bütçeyle uygulanabilecek alternatifler bulunmaktadır.

SEO Sprint Nedir?
Pazarlama kampanyaları SEO’yu ne sık sık görmezden geliyor? SEO bilgileri gerçekten pazarlamada merkezi bir neden olabilir zira veriler, kullanıcıların Google’da arama yaptıklarında içsel hislerini meydana çıkarır. Bu, nitel görüşmelerden elde edilmesi çok zor olan verilerdir. İşletme stratejinizi destekleyen anahtar sözcükler ve kullanıcı niyetleri amacıyla Google’ın zirvesinde yer aldığınızda, bunun sebebi pazarlama departmanınızdaki ekip çalışmasıdır. SEO sprintleri ise bununla ilgilidir. Şirketin iş stratejisine bağlı olarak, SEO sprintleri pazarlama karışımınızın birleşik bir parçasıdır. Hedefin, belirli müşteri yolculukları amacıyla Google’daki en mühim ilişki noktalarında yer alabilmek bulunduğu bir pazarlama kampanyasını destekleyen SEO etkinlikleridir. Bir SEO sprinti beş adımdan oluşur.

1. Strateji
SEO görevlerinize başlamadan evvelce, tespit edilen kampanyanın amacını ve SEO’nun iş hedeflerini nasıl destekleyeceğini anlamanız lüzumiyor. Pazarlama stratejisini SEO faaliyetlerine dönüştürmek amacıyla, müşteri greksinimlerini haritalamak ve Google’daki içerik ilişki noktalarını açıklamak son derece mühimdir.

2. Veriler
Stratejinizi belirleyip yürütmeye koymadan evvelce kullanıcı davranışını anlamanız lüzumir. Neyse ki, bilgilere erişmek hiç bu kadar basit olmamıştı. Birçok şahıs hala tek bir araca bağlı kalsa da, ne kadar çok vasıta eklerseniz, kullanıcılarınızın niyetlerini o kadar çok belirleyebilirsiniz. Google’ın kendi vasıtalarını (Google Arama Konsolu, Google Analytics) ve değişik vasıtalarını bir arada kullanabilirsiniz.

Bu vasıtalardan elde edilen bilgilere ilaveten şirketin canlı sohbet gibi kendi veri kaynaklarını da ekleyebilirsiniz. Çünkü bu müşterilerinizle etkileşim kurmanız amacıyla yalnızca bir vasıta değil! Hiç kimse bir şirketle basitca sohbet etmek amacıyla bağlantı kurmaz. Sohbet geçmişinden gelen veriler, kullanıcı sorularının altın madenidir.

3. Analizler
Öngörüler, bilgilerinizin gücüne bağlıdır. Veri alma esnasında yeteri kadar derine dalmazsanız, kullanıcı davranışını tam olarak anlayamaz ve Bu sayede mühim kullanıcı niyetlerini gözden kaçırırsınız. Anahtar sözcük listesine bakarak, detaylı kullanıcı niyetlerini belirleyebilirsiniz. Onları elinizdeyken, hangi içeriğin oluşturulacağını ya da tekrar kullanılacağını tespit etmek son derece basit bir duruma gelmektedir.

4. Yürütme
Google’daki her mühim ilişki noktasında bulunmanız lüzumen sayfalar üstünde çalışmaya başlayabilirsiniz. Ekibiniz ufak olabilir. Fakat bu durum, nereye odaklanacağınızı bildiğiniz prosese rakiplerinizi yenmek amacıyla büyük bir grup olmanıza lüzum olmadığını göstermektedir. Yeni sayfalar oluştururken ve sahip olunan sayfaları da tekrar tasarlayabilirsiniz. Harika içerik yazmak vakit aldığı amacıyla bu aşamada biraz vakte lüzumsiniminiz var. Bu noktada, kampanya esnasında yaşama geçirdiğiniz reklamlara dayalı bir bağlantı kurma stratejisi de hazırlamalısınız.

5. Ölçüm
Performansı devamlı tartmak ve yeni iç görüler elde etmek amacıyla bir gösterge panosu kullanabilirsiniz. Sonuç olarak lüzum görülürse yarıda rotayı değiştirmenizi sağlayacaktır. Öğrenme ve ayarlama, SEO sprintlerinin merkezinde yer alır. Google’ın devamlı değişen ortamıyla, çevik olmanız ve uyum sağlamaya hazır olmanız lüzumiyor. Her SEO sprintinden değişik bir şey öğrenirsiniz ve neticeleri devamlı tedavi etmek amacıyla bir ileri sprint amacıyla işe yarayanları kullanabilirsiniz.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp