Ana Sayfa Eğitim 24 Aralık 2023

SEO Odaklı İçerik Stratejisi ile Yaratıcılık Nasıl Koruruz?

Blog ekibiniz ile SEO ekibiniz arasında bir ortaklık kurarak başlamalısınız. SEO ekibi her üç ayda bir, arama…

Blog ekibiniz ile SEO ekibiniz arasında bir ortaklık kurarak başlamalısınız. SEO ekibi her üç ayda bir, arama potansiyeli amacıyla incelenen blog hususlarıyla dolu yeni bir Arama Analizi Raporu sunabilir. Sonuç olarak ekipteki yazarlar doğrultusundan yazılacak ya da güncellenecek bireysel blog hususları atayarak, özenle liste tamamlayabilirsiniz. Bu yeni stratejinin bir neticesi olarak nerdeyse hemen yaşadığınız büyümeyi görebilirsiniz.

Bununla birlikte, öncelikli olarak SEO merkezli bir stratejide bile yaratıcı kalmanın yolları bulunduğunu bilmelisiniz. Organik büyüme uğruna kendi yaratıcı özgürlüğünüzü feda etmeniz gerekmediğinden emin olmak amacıyla beş ipucu bulunmaktadır.

1. Yayınların hala anahtar sözcük merkezli olmasını sağlarken yaratıcılığı teşvik etmek amacıyla uzmanlardan yardım alın.
Anahtar sözcük merkezli içerik üretmek, bir yazar amacıyla hem göz korkutucudur hem de pek ilham vermez. Elbette, bir yazıyı diğer pek çok husus ile ilgili yazdığınız şekilde yazabilirsiniz – üzerinden geçerek, bol miktarda kahve içip ve biraz daha “eğlenceli” duruma getirmek amacıyla müzik dinleyerek. Fakat kavramı tam olarak kavrayamadığınız vakit içeriğiniz yüzey civarında ve belirsiz kalır. Bir pazarlamacı bununla karşılaştıysa, çok bir şey öğrenemez.

Bu alandaki uzmanlardan alıntılar toplayarak, hem kendinize hem de geliştirici destek eksperlerine mantıklı gelen bir içerik hazırlayabilirsiniz. Bu sayede içerik geliştirici dünyası ve pazarlama dünyası arasında bir köprü vazifiyeti göreceksiniz. Sonuç olarak konseptiniz sizin amacıyla daha net bir duruma gelirken, daha stratejik kalmanızı sağlayacaktır.

Yazarken rahat hissetmediğiniz bir husus yüzünden hayal kırıklığına uğruyorsanız, kendi şirketinizde bile uzmanlara ulaşmaktan çekinmeyin. Konuya olan tutkuları, parçayı daha insani bir yönden yazma arzunuzu artıracaktır. Unutmayın, anahtar sözcük merkezli içerik, sağladığınız iç görü, hedeflediğiniz anahtar sözcüklerin amacına ideal bulunduğu sürece, içeriği enteresan yöne çevirmek amacıyla hala bol miktarda alan bırakır.

2. Çeşitli sektörlerdeki liderlerle görüşün ve hikayelerini anlatın.
Endüstrinizin kuşkusuz sizi ilgilendiren liderleri var. Catering ya da konaklama pazarında pazarlamacıysanız, bölgedeki en iyi şeflerle hususşmayı düşünün. Alternatif olarak, bir e-ticaret internet sitesinde pazarlamacıysanız, endüstrinin geleceği ile ilgili teklifler alabilmek amacıyla e-ticaret danışmanlarına ulaşmayı deneyin.

Bu ilgi alanları geleneksel pazarlamanın kapsamı dışında olsa bile, kendi çıkarlarınızı ticari etkiyle uyumlu duruma getirmek imkânsız değildir. Mesela, psikolojiyle şahsi olarak ilgilenen biri sayesinde, psikoloji ve işyeri performansı arasındaki kesişimi bulabilirsiniz, bu da okuyucularınızın kendi rollerinde büyümelerine yardımcı olabilir. Nihayetinde, kiminle hususşmakla ilgilendiğinizi ve bu uzmanın deneyiminin okuyucularınızın ilgi alanlarıyla nasıl örtüşebileceğini düşünmek ve beyin fırtınası gerçekleştirmek önemlidir.

3. İnsan bağlantısını bulun.
Pazarlamacılar olarak genelde heyecan verici olmayan hususlar ile ilgili yazmakla görevlendirilirsiniz, bilhassa de bu hususlar anahtar sözcük merkezli bir stratejinin parçasıysa. Bu başlıklar okuyucularımız amacıyla faydalıdır, fakat bulguyu yaratıcı bir şekilde sunmak zorlaşır. Ekibinizdeki yazarlara sık sık, ne kadar sıkıcı görünürse görünsün rastgele bir mevzuya enteresan bir insani bakış açısı bulabileceklerini söyleyebilirsiniz. Bu da husus ile ilgili yazmayı daha heyecanlı duruma getirecek ve okuyuculara parçayla bağlantı kurmaları amacıyla daha çok yol sunacaktır. İnsan açısını bulmanın en yalın yolu, Google’da bir hususyu arar iken okuyucunun bakış açısını öneme alabilmektır. Kendinize şunu sorarak başlayın, “Neden bu hususyu arayayım?”

4. Eski içeriği tazelemek amacıyla multimedya kullanın.
Özellikle kuru bir hususyla mücadele ediyorsanız, podcast’ler, videolar, resimler ya da grafikler gibi multimedya unsurları ekleyerek yaratıcılığı uyandırabilirsiniz – bunların tümü, görüntü trafiği oluşturabileceğiniz amacıyla yeni trafik fırsatları yaratır. Bu tasarımlar, parçayı yazarken bağlı kalmanıza yardımcı olabilir ve ayrıca, arama motorları görseller ya da videolar gibi multimedya bileşenlerini tercih ettiğinden, Google’daki gönderi sıralamanıza yardımcı olabilir.

Elbette multimedya bütçenize bağlıdır. Ürettiğiniz her gönderiye video ekleyemeyebilirsiniz. Bununla birlikte, gömülü resimler ve grafikler gibi bedava olan çoğu yalın multimedya şekli vardır. Ek olarak, yazmanın yanı sıra pazarlamanın diğer yönleriyle ilgileniyorsanız, bu profesyonel portföyünüzü genişletmek ve yeni bir yetenek öğrenmek amacıyla iyi bir fırsattır.

5. Mümkün bulunduğunca okuyucularınızla gerçek hayatta etkileşim kurun.
Özellikle sönük bir günde, şahsi pazarlama zorlukları ile ilgili daha çok bilgi edinmek amacıyla bir müşteriyle 30 dakikalık bir sohbet ayarlayabilirsiniz. Konuşurken, okuyucularınızın birtakım birincil mücadelelerinde ne kadar temastan uzaklaştığını fark edebilirsiniz. Mesela tek kişilik bir ekipte, blog yazmanın önemini anlarken, sosyal medya amacıyla içerik oluşturma, e-posta pazarlaması ve PR amacıyla her vakit derinlemesine bir strateji geliştirmeye zamanı olmadığı manasına gelmektedir.

Elbette, bir müşteriyle görüşme gerçekleştirmek her vakit olası değildir, fakat okuyucularla etkileşim kurmak amacıyla çoğu diğer alternatif vardır. Mesela, sosyal medya takipçileriniz amacıyla bir anket oluşturmayı, bir Twitter sohbetinde okuyucularınızla etkileşim kurmayı ya da markanızdan ne istedikleri ile ilgili daha çok bilgi edinmek amacıyla okuyucularınıza bir e-posta bülteninde anket göndermeyi düşünebilirsiniz.

Sürücü Kursu
Tema Tasarım |
Telefon
WhatsApp